projektowanie architektury to zawód, sposób i styl życia
EX AMOR IN SAPIENTIA STABILIS
emblem
Pracownia Autorska DOMY POLSKIE ®
arch. Beaty Kazimierskiej - Korsak
Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów
MA - 0339
Uprawnienia Projektowe
Wa - 359/90
Rok założenia
1990
Członek Oddiału Warszawskiego
SARP
świetny warsztat projektowy, ogromne doświadczenie, wybitnie zdolni projektanci
Projektujemy wyłącznie na indywidualne zamówienie, nie sprzedajemy projektów gotowych, projektujemy dla Państwa.
Dorobek projektowy
image

 

Szanowni Państwo,

 

Miasto Rypin, jedno z najstarszych miast w Polsce,połozone niezwykle malowniczo na wzgórzach nad brzegiem rzeki Rypienicy ma wszystkie atuty aby zachwycać zarówno mieskańców jak i turystów. Zaniedbane architektonicznie i urbanistycznie po drugiej wojnie swiatowej, stało sie miastem szarym i nieinteresującym,a dodatkowo pozbawionych w znacznym stopniu podstawowych standardów nowoczesnego miasta.

Niewatpliwie znaczenia ma niezrozumiały w przypadku tak dużego i starego miasta fakt,że od lat 60-tych nie ma w nim architekta-urbanisty, który czuwałby nad jego właściwym rozwojem przestrzennym i zagospodarowaniem.

Miasto nie zasługuje na szokujący brak wrażliwości i poczucia estetyki, brak wyobraźni przestrzennej oraz brak szacunku dla starej i zabytkowej struktury i architektury miasta.

Dla turystów przejeżdżających przez miasto Rypin nie zapisuje się w pamięci niczym pozytywnym.

Czy tak być musi?

Czy tak Być powinno?

A jeśli dajmy na to przyjezdny zechce skozystać z miejskiej toalety to co? Pod krzeczek w miejskim parku???

A może mniej krępujace będzie szybko wyjechać z miasta i w przyszłości omijać Rypin szerokim łukiem???

WSTYD!!!

Mamy 21 wiek i tak podstawowe standardy cywilizacyjne jak miejska toaleta publiczna muszą być stosowane w nowoczesnym mieście, chociażby z szacunku dla siebie samych!

Problem braku toalet nie dotyczy jedynie turystów, ale wszystkich przybywających do miasta osób, w interesach, po zakupy, w sprawach urzędowych i innych.

A przecież sprawa toalet to jedna z wielu spraw, o których się nie wspomina.

W zarządzie Fundacji zasiada jeden z najwybitniejszych architektów w Polasce, twórca własnego stylu w architekturze zwanego "nowym narodowym romantymem" będącego kontynuacją ideowa "stylu narodowego" , twórca ponad 1200 zrealizowanych projektów z zakresu architektury rezydencjonalnej, urzyteczności publicznej, ochrony zdrowia, obiektów przemysłowych itp.

Również najbardziej prestiżowe osiedle rezydencji w podwarszawskim Nadarzynie, cenione ze względu na piękno architektury i rozwiazanie urbanistyczne jest także dziełem Pani v-ce Prezes Zarządu Fundacji mgr inż. arch. Beaty Kazimierskiej-Korsak.

Jeśli chcemy,aby miasto Rypin stało się miastem interesującym, współczesnym w kórym młodzież będzie chciała zostać aby zamieszkać musimy niezwlekając do otwartej debaty nad kondycj

i rozwojem miasta!!!

W 2012 r. Fundacja zainicjowała ten otwarty dzialog przy pomocy multimedialnego pokazu zarówno dla Rady Miasta Rypina jak i Rady Gminy Rypin.

Przedstawiliśmy jako materiał do dalszej dyskusji kilka projektów zagospodarowania miejsc w Rypinie, które dzisiaj straszą, a mogłyby ozdabiać i być funkcjonalne.

 

Omówione zostały:

  • rejon cmentarza przy ulicy Lipnowskiej do Urzędu Gminy (gdzie w sposób skandaliczny odbywal się wówczas handel z samochodów dostawczych parkujących tyłem w nagrobkach), gdzie zaproponowano kompleksowe rozwiązanie polegające na regulacji urbanistycznej placu pomiędzy cmentarzem i urzędem w tym projekt ogrodzenia cmentarza, TOALETĘ PUBLICZNĄ oraz ciąg pawilonów handlowych i wiat handlowych; projekt zakładał powiększenie obszaru cmentarza przy jednoczesnym uwzględnieniu odpowiedniej powierzchni parkingowej placu oraz zapewnienia możliwości rozwiązania funkcji handlowej dla niewielkiego handlu związanego z cmentarzem oraz realizacji budynku toalety, doprowadzenia wodociągu na cmentaz oraz oświetlenia terenu;

 

  • pasaż miejski handlowo-kawiarniany-miłe miejsce do spotkań w przestrzeni miasta (wejście z Małego Rynku obok postoju taksówek), dostrzegliśmy potrzebę wykreowania takiego uroczego miejsca w przestrzeni miasta, sympatycznego charakterystycznego wyłacznie dla Rypina, we współczesny sposób nawiązującego do lubianej przez Rypinian nieistniejącej już niestety Bramy Sierpeckiej; dość tani w realizacji pomysł ziekszyłby wielokrotnie wartość działek sąsiadujących z projektowanym pasażem inspirując włascicieli do inwestycji w pasażu;

 

  • targowisko miejskie w Rypinie wymaga zorganizowania handlu na nowo, wartoby pomyśleć o zadaszeniu miejsc handlowych, poprawie estetyki przestrzeni handlowej, wprowadzenia również pewnej ilości zamkniętych pawilonów handlowych , zaproponowaniu jakiejś charakterystycznej dla targowiska rypińskiego symboliki miłej i wesołej, a kojarzacej się z Rypinem, teren powinien posiadać TOALETĘ POBLICZNĄ, dobre oświetlenie, właściwie rozprowadzoną wodę, nie raniące uszy nagłośnienie o właściwym poziomie decybeli; jednk trzeba zauważyć, że miejsce obecnego targowiska mimo,że wszyscy się do niego przyzwyczaili, nie jest najlepsze z kilku powodów-jest na terenach zalewowych, daleko od innych terenów handlowych w mieście, blisko parku miejskiego, zbyt daleko od komunikacji dojazdowej dla osób spoza Rypina;

 

  • Nowy Rynek jest już nowy, ale nadal NIE MA NA NOWYM RYNKU TOALETY PUBLICZNEJ!!! nie ma informacji o Rypinie w pobliżu przystanku autobusowego;

 

zaproponowaliśmy budynek w którym jest jedno i drugie oraz poczekalnia dla podróżnych.

Do tej pory jakakolwiek merytoryczna dyskusja nie została podjęta z przedstawicielami Fundacji.

Zrealizowany przez księdza proboszcza płot wygląda co prawda solidnie,ale kompletnie zniweczył możliwość sensownej kompleksowej realizacji zagospodarowania terenu.

Nie o takie działania chodzi.

Róbmy mądrze!!!

Każda rzecz wybudowana obecnie będzie stała jeszcze przynajmniej 100 lat i bedzie albo bedzie cieszyć oko i będzie uzyteczna, albo będzie straszyć i będzie zawadą.

 

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.

 

Pozdrawiamy serdecznie

Zarząd Fundacji Ziemia Dobrzyńska

Pliki do pobrania
file Prezentacja architektoniczna dla Rady Miasta Rypina (77524KB) >> pobierz <<