Właśnie otrzymaliśmy zlecenie na wykonanie projektu przebudowy z rozbudową dworu znajdującego się na terenie dużego majątku w Ziemi Dobrzyńskiej.
Budynek dworu pochodzi prawdopodobnie z początku lat 30-tych XX wieku. Nie jest wpisany do rejestru zabytków. Jest bardzo prosty w formie, wybudowany na rzucie prostokąta, piętrowy, częściowo podpiwniczony. W elewacji północnej ma niższą dobudówkę, gdzie znajduje się pomieszczenie kotłowni i pomieszczenia gospodarcze.
Główne wejście do dworu znajduje się nieomal na osi budynku w elewacji wschodniej. Nad wejsciem jest wspornikowy balkon.
Podczas wojny dwór stracił dach skoszony przez lecący zbyt nisko samolot niemiecki. Po wojnie dach odbudowano, ale nie przywrócono mu dawnego spadzistego charakteru. Obecnie dach jest płaski, a budynek zatracił zupełnie swoją elegancję i w niczym nie przypomina przedojennego dworu. Niczym nie wyróżnia się spośród innych zabudowań folwarku.
Pretekstem do zajęcia się rehabilitacją budynku dworu jest konieczność wykonania gruntownego remontu dachu.
Własciciel uznał, że jest to świetna okazja, aby zadbać o poprawienie wyrazu architektonicznego domu.
Rozważa się również poprowadzenie nowych dróg dojazdowych, rozwiązanie nowego podjazdu pod budynek, wykonanie parkowych nasadzeń, przemodelowanie stawów przydworskich.
Pamietajmy:
DWÓR, to jest nie tylko architektura budynku, to znak w krajobrazie, plakat, symbol w przestrzeni wiejskiej.
Przywracanie znaczeń w architekturze to nasza wspólna wielka misja.
Obecnie wykonujemy inwentaryzację architektoniczną dworu.
Będziemy Panstwa informować o dalszym przebiegu prac projektowych.